Home icon Home»Artykuły i recenzje»Projekty figurkowe - Grunwald»Projekt Grunwald - Wstęp do projektu
Projekt Grunwald - Wstęp do projektu PDF Print E-mail
Written by Piotr Kukowski   
Tuesday, 19 July 2005 19:34
ImageProjekt Grunwald to bez wątpienia ogromne przedsięwzięcie. Masa zaangażowanych środków, sił i czasu. Chyba jak większość "wielkich" rzeczy stał się dziełem przypadku, choć rodzicami bez wątpienia jesteśmy my: Victorius i Viltianus.
Odnotowania ważnym jest fakt, że gigantyczna współpraca, która między nami nastąpiła nie została zaburzona pomimo odległości, rzekłoby się niewielkiej - bagatela 450 km.

Pewnego lipcowego przedpołudnia roku pańskiego 2004 wspomniałem Katarzynie o chęci zrobienia kilku wybranych rycerzy walczących pod Grunwaldem. Zbliżała się właśnie 594 rocznica bitwy i być może również to także pchnęło nas do podjęcia takich działań. Zwróciłem się do Kaśki z tym zapytaniem. Ona jako spec od średniowiecza (zresztą nie tylko) miała bardzo duża wiedzę o temacie, moja wiedza na temat niuansów tej epoki była mniej niż skromna. W założeniu miały to być piony do gry w wersji pieszej i konnej.

Po wielu mailach miałem już obraz jednostki wojskowej okresu średniowiecza. Na początku mieli to być owi wybrani rycerze wraz z pocztami. Po niedługim czasie stwierdziliśmy, że świetnie wyglądałyby wybrane chorągwie. W tym momencie włączyła się Viltianus. Zaczęły powstawać pierwsze jednostki. Kaśka jako bardziej swobodnie poruszająca się w tej epoce robi wszelkiego typu jednostki nieregularne (np. wołosi, tatarzy, jednotarczowi) ja koncentruję się na bardziej jednolitych (np. Chorągiew Wielka). Po niedługim czasie (około półtora miesiąca) uznaliśmy, że robimy cały Grunwald. Właśnie wtedy rozpoczął się ten projekt w obecnej postaci. Wtedy też pożegnaliśmy z przeznaczeniem do gry. Planujemy skończyć do 15 lipca 2010 roku, czyli na 600-lecie bitwy.

Realizacja tego projektu nie jest prosta. W większości opieramy się na opisie bitwy z Kroniki Polski Jana Długosza. Ale nie jest to niestety wyczerpujące źródło. Strony z poszczególnych ziem, szlachta występująca na danym obszarze, to najczęściej odwiedzane przez nas strony. Trudności z ustaleniem heraldyki. Setki maili uzgadniających skład chorągwi. W poszukiwaniach sieciowych prym wiedzie nieoceniona Viltianus. Wiele spraw do których nie posiadamy żadnych opisów uzgadnialiśmy opierając się na różnych źródłach pisanych. Z racji dostępności takich a nie innych figurek zostaliśmy zmuszeni do lekkiego unowocześnienia rycerstwa występującego w grze (chodzi mi tu głównie o rycerstwo polskie) ale pewnych rzeczy nie da się po prostu przeskoczyć. Wielu ludziom na pewno nie będzie pasował wygląd poszczególnych postaci i chorągwi. Trudno - ważne, że nam sprawia to wiele radości i satysfakcji.
               
Tak o to dwie osoby z różnych części Polski "Czarodziejka z Północy" Viltianus i "Szalony Gracz" Victorius połączyli swe siły, aby zrealizować wydawałoby się niewykonalną rzecz. Nie jest łatwo, ale jest ona do wykonania. W tym miejscu pozdrawiamy i dziękujemy wszystkim, którzy dopingowali nas w tym zamierzeniu. "Nazywającego Nienazwane" z Krakowa (któremu to także zawdzięczamy nowe pseudonimy i który jako jeden z pierwszych gorąco nas dopinguje), Koncerzowi (wsparcie i pomocne uwagi), Jacowi_m, Piotrowi Czyżowi i wielu, wielu innym których spotkaliśmy, zarówno w realu jak i sieci.
Piotrowi dziękujemy także za zrobienie nam kącika na stronie. Kącik ten będziemy sukcesywnie zapełniać fotkami kolejnych jednostek.

Last Updated on Wednesday, 23 May 2007 21:59