Projekt Grunwald - Podział Prac PDF Print E-mail
Written by Piotr Kukowski   
Saturday, 23 July 2005 17:10

Lista Chorągwi

 

Unia Jagielońska – Polska (Jagiełło)


umer chorągwi

wg Długosza

 

Nazwa

 

Uwagi

 

Sztandar

 

Wykonuje

 

Aktualny

stan prac

1

Wielka

43 figurki

Piotr

Skończona

2

Gończa

 

Piotr

 

3

Nadworna

 

Piotr

 

4

Św. Jerzego

 

Piotr/

Kaśka

Rozpoczęta

5

Wielkopolska

k. Mostko ze Staszowa, h. Ostoja

Piotr

 

6

Ziemi Sandomierskiej

Michał z Michałowa h. Poraj d-ca

k. Jan z Jabłonny, Topór

 

 

7

Kaliska

w. Maciej z Wąsoszy, Topór

k. Janusz z Tuliszkowa, Zaręba

 

 

8

Ziemi Sieradzkiej

Zbyszko z Bogdańca

k. Marcin z Kalinowej, Zaręba

 

Kaśka

Skończona

9

Ziemi Lubelskiej

k. Michał z Boguchwałowic, Półkozic

Jan ze Szczekocina, Odrowąż

 

 

10

Ziemi Łęczyckiej

k. Jan z Łakoszyna, Półkozic

 

 

11

Ziemi Kujawskiej

w. Maciej z Łabiszyna, Prawdzic

Wojciech z Kościelca, Ogończyk

 

 

12

Ziemi Lwowskiej

 

 

 

13

Ziemi Wieluńskiej

+ żołnierze najemni ze Śląska

Piotr

 

14

Ziemi Przemyskiej

 

 

 

15

Ziemi Dobrzyńskiej

 

 

 

16

Ziemi Chełmskiej

Hanek z Chełmna h.Ostoja

Dziersław Włostowsk h. Oksza

Kaśka

 

17

Ziemi Podolskiej 1

 

 

 

18

Ziemi Podolskiej 2

 

 

 

19

Ziemi Podolskiej 3

 

 

 

20

Ziemi Halickiej

k. Jędrzej Fredro, Bończa

 

 

21

Mazowiecka Księcia Siemowita 1

 

Piotr

 

22

Mazowiecka Księcia Siemowita 2

 

Piotr

 

23

Mazowiecka Księcia Jana (Janusza)

 

Piotr

 

24

Abpa Gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego

 

 

 

25

Bpa Poznańskiego Wojciecha Jastrzębca

 

Piotr

 

26

Kasztelana Krakowskiego Krystyna Z Ostrowa

z

 

 

27

Wojewody Krakowskiego Jana Tarnowskiego

z

 

 

28

Wojewody Poznańskiego Sędziwoja Z Ostroroga

z

 

 

29

Woj. Sandomierskiego Mikołaja Z Michałowa

z

 

 

30

Woj. Sieradzkiego Jakuba Z Koniecpola

z

 

 

31

Kaszt. Śremskiego Jana (Iwana) Z Obichowa

z

 

 

32

Wojewody Łęczyckiego Jana Ligęzy Z Bobrku

z

 

 

33

Kasztelana Wojnickiego Andrzeja Z Tęczyna

z

 

 

34

Marszałka Królestwa Polskiego Zbigniewa Z Brzezia

z

 

 

35

Podkomorzego Krak. Piotra Szafrańca Z Pieskowej Skały

z

 

 

36

Kasztelana Wiślickiego Klemensa Z Moskorzewa

z (banderia węgierska)

Kaśka

Skończona

37

Kasztelana Śremskiego I Starosty Wielkopolskiego Wincentego Z Granowa

 

 

 

38

Dobiesława Z Oleśnicy

 

Piotr

Skończona

39

Spytka Z Jarosławia

 

 

 

40

Marcina Ze Sławska

 

 

 

41

Dobrogosta Z Szamotuł

 

 

 

42

Kasztelana Sądeckiego Krystyna Z Kozichgłów

 

 

 

43

Jana Mężyka Z Dąbrowy

 

 

 

44

Podkanclerza Królestwa Polskiego Mikołaja

 

Piotr

 

45

Mikołaja Kmity Z Wiśnicza

 

 

 

46

Braci I Rycerzy Gryfów (Zygmunta Z Bobowej)

 

Piotr

 

47

Rycerza Zakliki Korzekwickiego

 

 

 

48

Braci I Rycerzy Herbu Koźlerogi (Jelita)

 

Piotr

 

49

Pana Z Moraw Jana Jenczykowica

 

Kaśka

Skończona

50

Podstolego Krakowskiego Gniewosza Z Dalewic

 

Piotr

 

51

Księcia Litewskiego Zygmunta Korybuta

 

Kaśka

Skończona

 

Unia Jagiellońska – Litwa (Witold)

 

 

Numer chorągwi

wg Długosza

 

Nazwa

 

Uwagi

 

Sztandar

 

Wykonuje

 

Aktualny

stan prac

1

Litewska Trocka

 

 

 

2

Litewska Wileńska

 

 

 

3

Litewska Grodzieńska

 

 

 

4

Litewska Kowieńska

 

 

 

 

5

Litewska Lidzka

 

 

 

6

Litewska Miednicka

 

 

 

 

7

Litewska Smoleńska

 

Kaśka

Skończona

8

Litewska Połocka

 

 

 

9

Litewska Witebska

 

 

 

10

Litewska Kijowska

 

 

 

 

11

Litewska Pińska

 

 

 

12

Litewska Nowogrodzka

 

 

 

13

Litewska Brzeska

 

 

 

14

Litewska Wołkowyska

 


Kaśka

Skończona

15

Litewska Drohiczyńska

 

 

 

 

16

Litewska Mielnicka

 

 

 

 

17

Litewska Krzemieniecka

 

 

 

18

Litewska Starodubska

 

 

 

 

19

Litewska Zygmunta Korybutowicza

 

 

 

 

20

Litewska Semena Lingwenowicza

 

 

 

 

21

Litewska Jerzego

 

 

 

 

22

Tatarska 1

 

 

Kaśka

Skończona

23

Tatarska 2

 

 

Kaśka

Skończona

24

Tatarska 3

 

 

Piotr

 

25

Tatarska 4

 

 

Piotr

 

26

Tatarska 5

 

 

Piotr

 

27

Tatarska 6

 

 

Piotr

 

28

Tatarska 7

 

 

Piotr

 

29

Wołoska

 

 

Kaśka

Skończona

30

Ruska Piesza

 

 

Kaśka

Skończona

31

Ruska 2

 

 

Kaśka

Skończona

32

Żmudzka Piesza

 

 

Kaśka

Skończona

33

Litewska Piesza

 

 

Kaśka

Skończona

34

Żmudzka

 

 

 

35

 

 

 

 

 

36

 

 

 

 

 

37

 

 

 

 

 

38

 

 

 

 

 

39

 

 

 

 

 

40

 

 

 

 

 

41

Przewodnicy 6 Szt.

 

 

Kaśka

Skończona

 

Wojska Zakonu

 

Numer chorągwi

wg Długosza

 

Nazwa

 

Uwagi

 

Sztandar

 

Wykonuje

 

Aktualny

stan prac

1

Wielkiego Mistrza Większa

+

Piotr

 

2

Wielkiego Mistrza Mniejsza

+, z, dwór w.mistrza

Piotr

 

3

Całego Zakonu (Fryderyka V. Wallenroda) (Alles Deutsche)

+, Francuzi

Piotr

 

4

Księcia Oleśnickiego Konrada VII

 

Piotr

 

5

Księcia Szczecińskiego Kazimierza

 

Kaśka

 

6

Św. Jerzego

 

Kaśka/Piotr

Rozpoczęta

7

Biskupa Pomezańskiego

 

Kaśka

Skończona

8

Biskupa I Biskupstwa Sambijskiego

 

 

 

9

Biskupa I Biskupstwa Chełmińskiego Czyli Riesenburskiego

ludzie tego biskupstwa, z


Piotr

Rozpoczęta

10

Biskupa I Biskupstwa Warmińskiego, Czyli Lidzbarskiego

 

Piotr

 

11

Wielkiej Komturii (Konrada V. Liechtensteina)

+, Austriacy

Kaśka

 

12

Miasta Chełmna

 

Piotr

Skończona

13

Skarbnika Zakonu (Tomasza V. Merheima)

+, ludzie i słudzy Merheima

Piotr

 

14

Komturii I Miasta Grudziądza

 

Kaśka

Skończona

15

Komturstwa I Miasta Balgi

+, z

Kaśka

 

16

Komturii I Miasta Kowalewa

+, z

Kaśka

 

17

Miasta Królewca

+, z

Piotr

 

18

Komturii Starogrodzkiej

mało + i własnych żołnierzy, tylko co jedno z innych krain

 

 

19

Komturii Miasta Tucholi

+, sz

Kaśka

 

20

Zamku I Komturii Nieszawskiej

+, z

Piotr

 

21

Żołnierzy Zaciężnych Z Westfalii

 

 

 

22

Wójtostwa I Miasta Rogoźna

żołnierze z powiatu

 

 

23

Komturii I Miasta Gdańska 1

 

Kaśka

Skończona

24

Komturii I Miasta Engelsberg

+, z

Piotr

 

25

Komturii I Miasta Brodnicy

 

 

 

26

Zamku Bratjan I Nowego Miasta

+, z, m

Kaśka

 

27

Miasta Brunsbergi (Braniewa)

 

 

 

28

Najemnych Rycerzy Niemieckich

 

 

 

29

Rycerzy Najemnych „Psy Wojny”

Szwajcarzy

Kaśka

Skończona

30

Komturii I Miasta Łasin (Laski - Wójta Żuławskiego),

+, sołtysi

Kaśka

Rozpoczęta

31

Komturii I Miasta Człuchowa

d-ca Arnold v. Baden

+, sz choszczeńska

Kaśka

 

32

Miasta Bartoszyc

+, sz

 

 

33

Komturii I Miasta Ostródy

+, sz

 

 

34

Rycerstwa Ziemi Chełmińskiej

 

Kaśka

 

35

Komturii I Miasta Elbląga

m, i z ich kosztem

 

 

36

Obcych Rycerzy Z Dolnych Niemiec

z

 

 

37

Komturii I Miasta Torunia

 

 

 

38

Zebrana Z Rycerzy Przybyłych Z Nadrenii

z z włóczniami

 

 

39

Miasta Gniewu

+, z z Frankonii i inni Niemcy, 80 włóczników

 

 

40

Miasta, Które Się Nazywa Święta Siekierka

z

 

 

41

Komturii I Miasta Brunszwiku

 

 

 

42

Komturii I Miasta Gdańska 2

 

Kaśka

Skończona

43

Rycerzy Z Miśni

80 włóczników

 

 

44

Komturii I Miasta Szczytna

+, m

 

 

45

Komturii I Miasta Ragnety

+, m

 

 

46

Miasta Knipawy (Królewiec)

m

Kaśka

Rozpoczęta

47

Inflancka

 

Piotr

Rozpoczęta

48

Wójtostwa I Miasta Tczewa

+, sz, m, z

 

 

49

Miasta Olsztyna Większego, Czyli Melzaku

+, sz, z

 

 

50

Rycerzy Najemnych

 

 

 

51

Komturii I Miasta Brandenburga

+, m, z

Kaśka

 

52

Artyleria

 

 

Piotr/Kaśka

 

 

Legenda:

+ - w chorągwi byli Krzyżacy

m – mieszczanie

sz – szlachta danej ziemi (powiatu)

z – żołnierze zaciężni (najemni)

 

w choragwiach polskich:

w. – wojewoda

k. – kasztelan

 

Last Updated on Sunday, 24 July 2005 01:41