Home icon Home»Artykuły i recenzje»Projekty figurkowe - Grunwald»Projekt Grunwald - Dwaj panowie Gersdorfowie
Projekt Grunwald - Dwaj panowie Gersdorfowie PDF Print E-mail
Written by Katarzyna Manikowska   
Tuesday, 26 July 2005 18:39

Dwaj panowie Gersdorfowie

 

 

            A oto kolejne pokłosie Projektu Grunwald, w skali 54 mm jednakowoż. Czytając swego czasu z wypiekami na twarzy Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim prof. St. Kuczyńskiego trafiłam otóż w indeksie osób na dwie osoby noszące nazwisko Gersdorf. Pierwszy z nich to Krzysztof G., możny pan z otoczenia Zygmunta Luksemburczyka, z powodzeniem wypełniający na jego rzecz różne mniej i bardziej delikatne misje dyplomatyczne, zaś w bitwie grunwaldzkiej ? dzielny i honorowy dowódca krzyżackiej chorągwi św. Jerzego. Chorągiew ta skupiała zagranicznych gości Zakonu, rycerzy angielskich, francuskich, luksemburskich, węgierskich. Długosz tak o nim pisze: ?Król zaś polski i jego wojska odnieśli późne i z trudem zdobyte, ale pełne i zdecydowane zwycięstwo nad mistrzem i Zakonem Krzyżackim. Wtedy też rycerz Jerzy Gersdorff, który niósł w wojsku krzyżackim chorągiew św. Jerzego a który wolał z honorem dostać się do niewoli, niż haniebnie uciekać, z 40 towarzyszami broni zabiegając drogę rycerzowi polskiemu herbu Dryja, Przedpełkowi Kropidłowskiemu, padłszy na kolana dostał się do niewoli, jak rycerz, tak jak sobie tego życzył, po oddaniu również chorągwi?. Nazwanie Krzysztofa Gersdorfa Jerzym jest oczywistą pomyłką naszego dziejopisa, wynikajacą być może stąd, że Gersdorf dowodził chorągwią sw. Jerzego właśnie.

            Krzysztof występuje w źródłach raz jako dowódca tej chorągwi, raz jako jej chorąży. Bardziej prawdopodobne jest to pierwsze, ale ja zdecydowałam dać mu do ręki sztandar św. Jerzego.

            Drugim walczącym pod Grunwaldem Gersdorfem jest Kaspar, być może zniemczony Ślazak, dowódca zaciężnego oddziału krzyżackiego. Nie wiadomo niestety, do której z krzyżackich chorągwi jego oddział dołączono. Z zakonnych soldbuchów wiadomo tylko, że przeżył on bitwę; 20 lipca Krzyżacy wypłacili jakieś pieniądze (zaległy żołd?) jego oddziałowi, liczącemu wówczas 157 kopii i 5 strzelców.

            Nie wiadomo, by Kaspar i Krzysztof byli w jakikolwiek sposób spokrewnieni. Nie wiadomo też, czy osobiście się spotkali. Ale, jak sądzę, niemożliwe to nie było.

            Na kaftanie Kaspra G. trenowałam malowanie takich troszkę ozdobniejszych wzorów, natomiast cała dioramka grzeszy ? jak zwykle u mnie, niestety ? byle jak wykończonym podłożem.

 

{moszoomthumb imgid=260 style_m=4}  {moszoomthumb imgid=261 style_m=4}   {moszoomthumb imgid=262 style_m=4}  
       
 {moszoomthumb imgid=263 style_m=4}  {moszoomthumb imgid=264 style_m=4}  {moszoomthumb imgid=265 style_m=4}  

 

Katarzyna Manikowska ?Viltianus?

grudzień 2004 ? lipiec 2005

 

 

Literatura:

 


O Autorce: 

 

Katarzyna Manikowska "Viltianus?


Rocznik 1968. Z wykształcenia prawnik, zawodu urzędnik samorządowy. Stara panna z kotami i
psami. Bakcyla modelarskiego połknęłam około piątego roku życia,  i wciąż się on ładnie
rozwija. Zainteresowania ? historia, głównie średniowiecza ale nie tylko, w jej figurkowym
aspekcie. Oprócz malowania uwielbiam włóczyć się na rowerze po Kaszubach i
Żuławach, oraz piechotą po reszcie świata   

Copyright ?2006-2010 by Katarzyna Manikowska. Obrazy użyte w artykule także należą
do autora, chyba że jest powiedziane inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright ?2006-2010 by Katarzyna Manikowska. Images also by copyright holder
unless otherwise noted. All rights reserved.

 

Last Updated on Friday, 09 October 2009 11:42