Home icon Home»Artykuły i recenzje»Projekty figurkowe - Napoleonidy»Projekt Napoleonidy - Wrocław 21-22 maja 2005
Projekt Napoleonidy - Wrocław 21-22 maja 2005 PDF Print E-mail
Written by Piotr Kukowski   
Tuesday, 19 July 2005 22:50

Od dłuższego już czasu pałaliśmy chęcią zagrania. Postanowiliśmy, że przy okazji konkursu modelarskiego (połączonego z jedyną w roku giełdą modelarską) ?Światowid" odbywającego się corocznie we Wrocławiu, będziemy musieli przeprowadzić jakąś rozgrywkę. Ta rozgrywka miała być wyjątkowa, bo zaszczycić nas miał ?gość" i jednocześnie nowy członek grupy Viltianus.

Zabawa była jak zwykle przednia. Oczywiście najwięcej atrakcji było przy doborze jednostek mających ?wystąpić" w grze. To jest zawsze emocjonujący moment zwłaszcza, że odpuściliśmy sobie scenariusz, w końcu miała to być pokazówka.

Po rozstawieniu jednostek i określeniu kolejności graczy rozgrywka ruszyła. Ruszyliśmy w bój francusko-polski korpusik przeciw austriacko-angielsko-pruskiej zbieraninie. Pomimo faktu ograniczeń czasowych, które uniemożliwiły nam zakończenie gry (niestety na poziomie, w którym trudno było przewidzieć, kto wygra) to została ona zaliczona do niezapomnianych. Trup zaczynał słać się gęsto, a taniec śmierci na planszy dopiero się zaczynał. Czuć było zapach potu i krwi, a dym wywołany wybuchem armatnich kul zasnuwał powoli całą planszę. Słychać było krzyki komend i zagrzewających się do walki żołnierzy, którzy nie pomni na świszczące zewsząd kule parli do przodu na spotkanie śmierci lub nieprzyjaciela. Wszystko to raz po raz zagłuszane było kanonadą armatnich wystrzałów, które swoim hukiem zagłuszały myśli i ludzki strach. Dowódcy idący na czele dumni ze swoich podwładnych, którzy zachęceni przykładem swoich przełożonych ofiarnie oddają swoje życie za zwycięstwo. Emocji i klimatu gry nieda się oddać najbardziej nawet barwnymi opisami.

Zapraszam wiec do materiału zdjęciowego zrobionego podczas rozgrywki.

 

Image
Image
Image
Image
Opuszczone gospodarstwo (częściowo zburzone). Na pierwszym planie artyleria piesza Gwardii. Z tyłu Gwardia Honorowa, szaserzy Starej Gwardii i Flankierzy zajmują pozycje wyjściowe. Pozycje angielskie. Z przodu artyleria konna (spieszona) i piechota. Widok na pole bitwy Widok na pole bitwy. Grenadierzy Starej Gwardii, Szaserzy Starej Gwardii i Flankierzy na pozycjach
Image Image Image Image
Gwardia Honorowa osłaniająca artylerię konną Gwardii. W oddali pozycje pruskiej piechoty. I batalion 3 pułku Legi Nadwiślańskiej Legia pod ostrzałem artyleryjskim Szwoleżerowie Gwardii a na pierwszym planie jeszcze nie ustawiony I batalion 22 pułku (białe mundury)
Image Image Image Image
Tyrarierzy -grenadierzy - widok z tyłu szyku. Gwardia Honorowa i artyleria konna Gwardii Szaserzy Starej Gwardii Tyrarierzy-grenadierzy - czoło szyku
Image Image Image Image
Saper Legi Nadwiślańskiej malownicze pole bitwy malownicze pole bitwy 1 pułk kirasjerów austriackich
Image Image Image
widok pola bitwy Pole bitwy . 1 batalion 22 pułku już w szyku. W lesie lekka piechota. W oddali 2 pułk Księstwa Warszawskiego i szwadron 5 pułku lansjerów. Rzut na pozycje francuskie. Na pierwszym planie 2 pułk Księstwa Warszawskiego. Artyleria, sztab.

 

Autorzy zdjeć: Savil i Viltianus.

Last Updated on Monday, 19 October 2009 15:42