Home icon Home»Od podstaw»Materiały»Materiały - Brown Stuff
Materiały - Brown Stuff PDF Print E-mail
Written by Tomasz   
Sunday, 06 April 2008 15:18

Gnieciuch Brązowo-Nijaki, czyli słów kilka o masie Brown Stuff

Masa Kneadatite? Brown/Neutral? jest produkowana przez amerykańską firmę PSI (Polymeric Systems, Inc.), natomiast jej popularniejsza nazwa handlowa to Brown Stuff. W odróżnieniu od sztandarowego produktu PSI, jakim jest Kneadatite? Blue/Yellow?, z uwagi na lepsze właściwości Brown Stuff jest dosyć dokładnie reglamentowany przez większość dystrybutorów, bowiem występuje w sprzedaży tylko w postaci krótkich, czterocalowych pasków.

Rozmiar: 150974 bajtów
Brown Stuff w opakowaniu

Rozmiar: 150974 bajtów
Figurka firmy Reaper Miniatures (28mm)
Broń i skrzydła z Brown Stuffu

Rozmiar: 60792 bajtów
Figurka firmy Reaper Miniatures (28mm)
Broń z Brown Stuffu, wzmocniona metalowym sztyftem

Rozmiar: 138043 bajtów
Figurka firmy Reaper Miniatures (54mm)
Fragmenty modelu wykonane z Brown Stuffu

Rozmiar: 138043 bajtów
Figurka firmy Enigma Miniatures (54mm)
Kombinacja mas Green Stuff i Brown Stuff
Charakterystyka
Kneadatite? Brown/Neutral? (Brown Stuff) to dwuskładnikowa epoksydowo-poliamidowa masa modelarska, która ulega utwardzeniu w temperaturze pokojowej. Sprzedawana jest w postaci dwóch oddzielnych pasków tworzywa: żywicy i utwardzacza. Żywica jest w kolorze brązowym, utwardzacz jest w kolorze szarym. Przygotowana do kształtowania, gotowa wymieszana z dwóch składników masa jest w kolorze brązowym. Po utwardzeniu masa nie zmienia koloru i pozostaje nadal brązowa. WyraĽne rozróżnienie koloru żywicy i utwardzacza ma na celu ułatwienie sprawdzenia, czy masa została poprawnie wymieszana i czy nadaje się do rozpoczęcia kształtowania. Według informacji podawanych przez producenta jest to produkt cechujący się jednorodną, nie wykazującą ziarnistości strukturą. Czas kształtowania waha się od 1,5 do 2 godzin w temperaturze pokojowej (24 stopnie Celsjusza), wstępne utwardzenie masa osiąga po około 4-5 godzinach, natomiast pełne utwardzenie zajmuje od 20 do 24 godzin. Brown Stuff doskonale przylega do współpracujących z nim powierzchni, głównie metalowych, ale także dobrze przekleja się do innych mas modelarskich. Producent podaje, że Kneadatite? Brown/Neutral? Ľle łączy się z polietylenem, polipropylenem oraz PTFE. Brown Stuff po utwardzeniu nie puchnie, ma większą wytrzymałość mechaniczną niż Green Stuff i jest od tej masy mniej sprężysty. Wytrzymałość temperaturowa przez dłuższy okres czasu sięga 120 stopni Celsjusza, zaś chwilowo nawet do 150 stopni. Brown Stuff wytrzymuje ciśnienie ok. 35 atmosfer (3,45 MPa). Wykonany z masy Brown Stuff model wzorcowy wytrzymuje przeciętnie 4 cykle wulkanizacyjne wykonania formy elastycznej do odlewów.

Przeznaczenie
Kneadatite? Brown/Neutral? jest powszechnie używany przez profesjonalnych rzeĽbiarzy do wykonywania elementów wzorcowych modeli figurek, wszędzie tam, gdzie konieczne jest otrzymanie elementów drobnych, o dużym stopniu szczegółowości oraz ostrych, wyraĽnych krawędziach. Służy do wykańczania modeli, których zasadnicza część jest wykonana z tańszego i bardziej miękkiego Green Stuffu. Szczególnie popularny wśród modelarzy rzeĽbiących modele w skali 25-54 mm, kolekcjonerskich lub przeznaczonych do wykorzystania w grach bitewnych oraz RPG. Ponadto masa ta może służyć do konwersji oryginalnych modeli, wykonanych z tworzywa lub metalu.
Z powodu lepszych właściwości wytrzymałościowych Kneadatite? Brown/Neutral? wykorzystuje się do wykonywania elementów o małych wymiarach, cienkich lub wąskich, a także wtedy, kiedy potrzebne jest uzyskanie ostrych, dokładnych krawędzi. Typowe elementy rzeĽbione z Brown Stuffu (na przykładzie figurek fantasy) to rogi, kolce, drzewce broni, rękojeści mieczy, ostrza broni - a więc generalnie rzecz ujmując takie części figurki, w których jeden z wymiarów jest o wiele mniejszy niż pozostałe. Ponadto Brown Stuff może służyć do dokładnego wykańczania powierzchni modelu, np. przy tworzeniu elementów zbroi.
Oprócz modelarsko-rzeĽbiarskich inne zastosowania masy Brown Stuff to naprawa uszkodzeń karoserii, drobnych wgnieceń, nieszczelności układu wydechowego i zbiornika paliwa oraz łączenia elementów metalowych (np. pasków blachy). Może zastępować połączenia gwintowane - po utwardzaniu może być wiercony i gwintowany jak metal.

Przygotowanie masy
Przygotowanie masy polega na dokładnym wymieszaniu tej samej objętości żywicy i utwardzacza aż do uzyskania tworzywa o jednolitym, brązowym kolorze. Podstawowa proporcja objętościowa to 1:1, ale można ją w niewielkim zakresie zmieniać. Dodawanie większej ilości jednego ze składników pozwala regulować czas utwardzania masy oraz jej lepkość i twardość. Większa objętość składnika szarego (utwardzacza) umożliwia szybsze utwardzanie. Użycie większej objętości składnika brązowego (żywica) pozwala na wydłużenie czasu utwardzania, umożliwiającego spokojne kształtowanie elementów o większej dokładności szczegółów.

Porady i wskazówki
Kneadatite? Brown/Neutral? można mieszać z Kneadatite? Blue/Yellow?, dzięki czemu uzyskuje się masę o pośrednich właściwościach - Brown Stuff wzbogacony Green Stuffem staje się nieco bardziej miękki.
Kneadatite? Brown/Neutral? można wygładzać przy pomocy zwilżanych wodą narzędzi (lub palca). Dzięki zwilżaniu uzyskuje się bardzo gładkie powierzchnie, można również uniknąć klejenia się masy do narzędzia.
Masa Brown Stuff charakteryzuje się dobrą plastycznością i dobrym przyleganiem do powierzchni metalu i innych mas modelarskich, nie jest ziarnista, zaś oba składniki dobrze mieszają się.
W pierwszej fazie modelowania masa jest miękka i łatwo kształtuje się. Konsystencja jest zwarta, ale nie kremowa i masa nie rozmazuje się w palcach. Elementy należy kształtować i wygładzać na gotowo tylko w fazie plastyczności, póĽniejsza obróbka skrawaniem (np. piłowanie lub szlifowanie), której celem ma być nadanie właściwego kształtu części lub uzyskanie precyzyjnego przejścia między oryginalnym fragmentem figurki a dorobionym z masy elementem konwersji jest dosyć uciążliwa i daje mało zadowalający efekt.
Masę można wiercić i gwintować bez większych problemów.
Brown Stuff w miarę możliwości należy zabezpieczyć przed działaniem światła słonecznego oraz trzymać w szczelnym opakowaniu - dzięki temu oba składniki masy zachowają dłużej prawidłowe właściwości. Zgodnie z danymi pochodzącymi od producenta okres przydatności masy do użytkowania wynosi 1 rok.

Trochę o bezpieczeństwie i higienie pracy
Masa, z uwagi na zawartość związków epoksydowych, może działać drażniąco na wrażliwą skórę. Zgodnie z zaleceniami producenta po zakończeniu modelowania koniecznie umyć ręce wodą z mydłem. Bezwzględnie nie należy dopuszczać do kontaktu z oczami, a także do połknięcia wymieszanej masy lub któregoś z jej składników. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza.
Z wiadomych względów - chronić przed dziećmi!

Postać handlowa i dostępność w Polsce
Kneadatite? Brown/Neutral? jest sprzedawany w pakowanych w pudełko paskach o długości 4 cali.
Masa jest dostępna w sklepie internetowym JAMA, działającym pod adresem www.jotte.istore.pl.

Tomasz "Vazhyl" Jachowicz

Od autora: w zasobach polskiego internetu (stan: wiosna 2008) nie znalazłem innego sklepu, oferującego masę Brown Stuff.

Last Updated on Sunday, 18 October 2009 17:47