Home icon Home»Od podstaw»Narzędzia»Narzędzia wg. Koncerza
Narzędzia wg. Koncerza PDF Print E-mail
Written by Maciej Pawlica   
Monday, 11 July 2005 22:35
Image Prawidłowe i przydatne nawyki figurkowo-rzeźbiarskie wyrobimy sobie używajac narzędzi dentystycznych, nie są trudne do zdobycia. Ja jednak, kiedy zacząłem moja zabawę z modeliną, wzorem Pana Słodowego, narzędzia zrobiłem sobie sam. Dziś trochę żałuję, że nie umiem używać dentystycznych, ale coś z tych moich samoróbek może się przydać.

ImageStary pilnik do paznokci, a właściwie dwa- usunąłem powierzchnię cierną,  wyprofilowałem jak na zdjęciu i wypolerowałem. Dorobiłem rękojeść z modeliny. Jest bardzo przydatny do trasowania linii prostych, wyrównywania brzegów, rozpłaszczania detali typu pasy, elementy ubioru,jest narzędziem uniwersalnym.

Nożyk modelarski - wiadomo do cięcia, obróbki drobnych detali (np. brwi, usta).

 
ImageImage Wyprofilowany kawałek anteny teleskopowej - do kolczug.

ImageSzpikulec - do szpikulcowania.

ImageDrobne rurki - do guzików , ornamentów itp. Drobne rurki uzyskuję dewastując ołówki automatyczne, te nowomodne, cienkie. Z resztą jest tam więcej elementów dobrych do wykonania wykrojników stempli itp.


ImageImageDemolujmy ołówki automatyczne!


ImageImageŚruba drobnozwojna do wykonywania ,,kratki" na płaskich powierzchniach.

Gruboziarnisty papier ścierny, a właściwie szmata ścierna- odbijając jego fakturę w modelinie uzyskujemy wzór np. futra,
 

ImageImageCoś co nazywam kształtownikami, wykonane z modeliny, dokładnie wygładzone przed wypaleniem( mokrymi palcami) balaski, lekko zagięte o różnej grubości do wykonywania fałd, oczodołów, zagłębień i wielu innych różności.

Przyda się też coś w rodzaju grubej płytki na której będziemy obrabiac różne detale z modeliny -np. naklejać na nią wałeczek modeliny, rozpłaszczać go i wycinać kształt np. paska, albo kieszonki, wykonywać drobne detale typu insygnia lub ozdoby, które po odcięciu z płytki i wypaleniu dokleimy do figurki.

Poza tym, papier ścierny o jak najmniejszej gradacji (np. 800), wełna stalowa o sygnaturze ,,00'' ,,0' i ,,1'', komplet drobnych pilniczków, klej cyjanoakrylowy, wszystko do kupienia w byle jakim supermarkecie budowlanym.

Pewnie coś tam jeszcze, ale to powinno nam na początek wystarczyć. 

Maciek Koncerz Pawlica
Last Updated on Wednesday, 23 May 2007 21:36