Home icon Home»Od podstaw»Step by Step»Od podstaw - XVIIw. muszkiet
Od podstaw - XVIIw. muszkiet PDF Print E-mail
Written by Dave 'Figure Mad' Maddox   
Thursday, 19 July 2007 19:34
W ramach ostatnio robionej konwersji postanowiłem wykonać od podstaw ‘Dog Lock Musket’. Poniżej przedstawiam krok po kroku sposób na wykonanie muszkietu. Do wykonania miniatury broni użyłem arkuszy plastiku, ponieważ według mnie jest to najlepszy materiał to tego typu prac.


SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
Rozpocząłem od znalezienia odpowiedniego zdjęcia muszkietu,z interesującego mnie okresu historycznego. Przeskalowałem go do odpowiedniej skali: długość 44mm, średnica zewnętrzna lufy 1,5mm. Muszkiet będzie umieszczony z figurką, która powinna być wykonana w skali 90mm, ale w rzeczywistości jest w skali około 105mm.

Następnie wydrukowałem obrys muszkietu (oczywiście nieco go uproszczając). Po wyczyszczeniu krawędzi oraz krzywizn, rozpocząłem pracę nad lufą, ponieważ jest ona w połowie zakryta przez łoże muszkietu.
Z płaskownika plastikowego wystrugałem okrągły pręt plastikowy o średnicy 1,5mm. W trakcie tej pracy należy wielokrotnie sprawdzić czy odpowiednie krzywizny są osiągnięte, czy jest okrągły itp. Okrągły pręt był nieco dłuższy niż planowana lufa (nieco wystawał ponad koniec łoża). Na końcu jeszcze raz go przeczyściłem i przewierciłem wiertłem 0.9mm. Następnie jego płaska część została docięta na potrzebny wymiar.
SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
SBS - Muszkiet
Potem całe łoże przykleiłem do arkusza plastiku (o grubości 0,5mm) w celu uzyskania odpowiedniej długości i grubości, miejsca na wklejenie lufy, poprawnych krzywizn itp.
SBS - Muszkiet SBS - Muszkiet SBS - Muszkiet SBS - Muszkiet Następnie zająłem się wykonaniem ‘hammer back plate’ oraz ‘ram rod’. Ponownie wykorzystałem arkusze plastiku o grubości 0,5mm do wykonania podstawowych kształtów, które następnie przykleiłem do muszkieta. ‘Ram rod’ – wykonany został z pręta plastikowego, następnie wklejony w łoże muszkietu (pod lufą).
SBS - Muszkiet W kolejnych krokach, zamiast pokazywać wam kolejne etapy ich tworzenia, postanowiłem pokazać Wam gotowe części. Wszystkie zostały wykonane z użyciem arkuszy plastiku 0.5 i 0.25mm oraz prętów o średnic 0.5mm. Części które są zamieszczone na zdjęciach to: ‘the strike plate’, ‘the hammer’, ‘the dog lock lever’, ‘the hanging hook’,’the spring’ i ‘spring retainer’.
SBS - Muszkiet Przed rozpoczęciem wykonania powyższych małych części musimy wykonać ‘the powder cup’ i przytwierdzić go do łoża muszkietu. Po raz kolejny użyłem do tego 0.9mm pręta plastikowego, przeciętego w połowie. Następnie w łożu wywierciłem 0.9 dziurkę, w której umieściłem wykonywany detal.
16.jpg Na ostatnim zdjęciu przedstawiam szczegóły wykonania ‘trigger’ i ‘trigger guard’ (ponownie wykonanych z arkuszy plastiku).

I… muszkiet gotowy do malowania. Planuję jeszcze wykonać dwa skałkowe pistolety, które będą umieszczone w siodle.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże osobom, które zechcą wypróbować tej metody.


sbs - muszkiet - koniecPozdrawiam, Dave Maddox
Last Updated on Thursday, 19 July 2007 20:51