Home icon Home»Techniki modelarskie»ABC Modelarstwa»ABC Modelarstwa - Figurkowy Dekalog
ABC Modelarstwa - Figurkowy Dekalog PDF Print E-mail
Written by Kamil Feliks Sztarbała   
Wednesday, 18 January 2006 17:09
W modelarstwie redukcyjnym niezwykle trudno uniknąć tematu figurek. I pancerniacy, i samolociarze, a nawet szkutnicy mogą, prędzej czy później, stanąć przed problemem- ?jak się do tego zabrać??. Naturą Polaka jest odwracanie głowy od problemu. Stąd też wiele figurek zamiast stać się atrakcyjnym uzupełnieniem zestawu, staje się tematem do nie zawsze miłych autorowi komentaży. Uniknąć tego można bardzo łatwo- a pomocny w tym będzie...

FIGURKOWY DEKALOG


  1. 1. Figurka to też model do sklejania; co prawda nie ma ani skrzydeł, ani gąsienic, ale techniki sklejania generalnie są takie same!
  2. 2. Zanim zaczniesz sklejać figurkę, podobnie jak w przypadku innych modeli, zgromadź dokumentacje. Będzie Ci niezbędna przy malowaniu.
  3. 3. Dokładnie przyjrzyj się elementom figurki, skonfrontuj je z instrukcją, przeanalizuj podział technologiczny.
  4. 4. Każdy wycięty z ramki element poddaj dokładnej obróbce - tak samo jak robisz to z elementami innych modeli; odetnij nadlewki, usuń wszelkie nierówności wynikające z technologicznego podziału form (w przypadku mocno nieregularnych kształtów bywa, że obie połówki formy nie schodzą się idealnie - powstałe w ten sposób ?uskoki? plastiku należy zniwelować). Usuń ślady po wypychaczach itp.
  5. 5. Figurka zwykle wymaga sklejania i malowania etapami - zanim weźmiesz do ręki klej przemyśl dokładnie jak wiele elementów przykleić, by nie mieć później problemów problemów ich pomalowaniem.
  6. 6. Zanim skleisz ze sobą elementy najpierw spasuj je ?na sucho? - zastanów się gdzie i ile kleju nałożyć
  7. 7. Posklejane elementy poszpachluj, jeśli trzeba i tam gdzie uznasz to za konieczne, przetrzyj papierem ściernym - delikatnie i z rozsądkiem.
  8. 8. Dla wygody, przed malowaniem umocuj figurkę - przyklejając delikatnie klejem cyjanoakrylowym na przykład do nakrętki od butelki, lub nawierć (w niewidocznym później miejscu - na przykład w podeszwie buta) otwór i ?nadziej ją? na kawałek drutu.
  9. 9. Przygotowaną w powyższy sposób figurkę umyj, wysusz i zagruntuj - najlepiej jasnoszarą farbą, za pomocą aerografu, delikatnie i z umiarem. Do zagruntowania świetnie nadaje się też surfacer.
  10. 10. Malowanie to temat na opasłe tomy, ale tak naprawdę to nie jest takie trudne. Mistrzowskiego poziomu nie osiągniesz od razu, ale też i najlepsi modelarze figurkowi latami dopracowują swoje umiejętności techniki. Krótko mówiąc - jak nie spróbujesz, to się nie nauczysz. A prób musi być wiele. Przy malowaniu stosuj dwie żelazne zasady: Po pierwsze maluj powoli - pośpiech wskazany jest jedynie przy łapaniu pcheł i jedzeniu ze wspólnej miski - jeśli coś się nie uda - popraw, jeśli nie uda się ponownie, poprawiaj do skutku. Po drugie - i najważniejsze chyba w tym wszystkim - Wszystko, co robisz - rób starannie!

Kamil Feliks Sztarbała
Last Updated on Wednesday, 07 October 2009 13:36