Home icon Home»Techniki modelarskie»Dioramy»Dioramy - Wykonywanie drzew liściastych
Dioramy - Wykonywanie drzew liściastych PDF Print E-mail
Written by Rafał Zawadzki   
Saturday, 23 July 2005 12:06
Drzewko można wykonać na kilka sposobów. Możemy  wykorzystać materiały kupione w sklepie modelarskim (gotowe drzewka) jak i materiały znalezione w domu.

Do wykonania drzewka będą nam potrzebne następujące materiały:
  1. drut miedziany nawojowy
  2. siateczka Heki Floor, w zastępstwie możemy wykorzystać gąbkę (np.do mycia naczyń)
  3. Klej wikol
  4. barwnik do farb akrylowych brązowy, zielony lub brązowa plakatówka lub jakakolwiek inna farba
Image
Zaczynamy od przygotowania drutu nawojowego. Możemy go zdobyć odwijając stary transformator lub silnik. Warto także odwiedzić zakład, który zajmuje się przewijaniem silników - można od nich odkupić tanio drut, który bedzie świetnie nadawał się do naszych celów.
Image
 Odwinięty drut należy je przyciąć na długość około 40cm. Najlepiej jest to zrobić przy pomocy książki, na którą nawijamy drut nawojowy i przecinamy całość na końcach książki.  Ilość nawinitego drutu warunkuje grubość pnia naszego drzewa.
Image  Następnie należy skręcić polowe drutu. Można to zrobić na dwa sposoby. Oba są przestawione na fotografiach. Osobiście preferuje sposób pierwszy.  
Image
  •  I sposób
Image
  •  II sposób (należy pamiętać ze przy skręcaniu drutu w sposób drugi ilość drutu powinna być 2x mniejsza, a sam drut powinien być 2x dłuższy)
Image  Następnie skręcamy pień drzewa i korzenie.
Image  A potem staramy się skręcić gałezie w sposób imitujący naturę.
Image Gdy już tego dokonamy, będziemy musieli przygotować masę, którą pokryjemy druty, aby imitowała korę. Do tego będzie nam potrzebny wikol oraz barwnik do farb akrylowych albo brązowa plakatówka. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Po prostu do słoiczka z wikolem wlewamy barwnik i mieszamy do momentu uzyskania jednorodnej masy. Po przygotowaniu odpowiedniej ilość tego specyfiku pokrywamy nim druty, tak, aby nie było widać rowków. Nie radzę dodawać do tego specyfiku gipsu, ponieważ drzewo nam popęka.
Image Ostatni etap, czyli będziemy wykonywać listowie. Najlepiej do tego nadaje się siateczka HEKI FLOOR, która niestety jest dość drogim materiałem. W swoim drzewko zastosowałem prosta gąbkę do mycia naczyń, którą zmieliłem w starym młynku do kawy. Następnie zafarbowałem mielona gąbkę na kolor zielony przy pomocy barwnika do farb akrylowych.  Do przyklejenia liścu użyłem wikolu, ale nie jest on najlepszym klejem do tego celu. Według mnie najlepiej do tego nadaje się klej w sprayu, który jest dość trudnym w zdobyciu materiałem.

I to już wszystko. Poniżej prezentuję jak wygląda zestaw drzewek z drutu przygotowanych do pokrycia masą:
Image
oraz już gotowe drzewko wykonane tą metodą.
Image

Rafał Zawadzki
Lipiec 2005

Last Updated on Wednesday, 07 October 2009 13:33