Home icon Home»Techniki modelarskie»Malowanie»Malowanie szkockich tartanów - krok po kroku
Malowanie szkockich tartanów - krok po kroku PDF Print E-mail
Written by Le-van Quang   
Monday, 25 July 2005 00:00

Kilka faktów dotyczących tartanów

Generalnie materiał na tartany to po prostu materiał w kratę, która krzyżuję się pod kątem 90°. Sam wzór może być symetryczny (paski równej szerokości) jak i asymetryczny (pasy o różnej szerokości).

Kiedy dwa prostopadłe pasy przechodzą przez siebie w rezultacie powstaje kolor, który jest mieszaniną dwóch oryginalnych pasów. Na przykład, kiedy czerwony pas przechodzi przez niebieski pas na przecięciu pasów powstaje kolor fioletowy. 

Tartany klanowe są stosunkowo nową modą, która pojawiła się we wczesnych latach XIX wieku. Przedtem ludzie prawdopodobnie nosili tartany w zależności od miejsca, w którym żyli (po prostu osoby, które wytwarzały materiał miały swoje ulubione wzory). Co z tego wynika? Ano to, że w zasadzie każdy wzór, który sobie wymyślimy będzie odpowiedni dla naszych figurek (oczywiście przy zachowaniu kilku zasad).

Zaczynamy! 

 

Do malowania tartanu użyłem farb akrylowych Vallejo oraz różnej wielkości płaskich pędzli. Używałem głównie kolorów prosto z butelki. 

Aby wykonać prosty, symetryczny trójkolorowy deseń uzyłem nastepujących kolorów:  
920 German Green,
940 Hull Red,
914 Green Ochre.

 

Krok 1

Image

Image

 

 

Malujemy cały obszar jednym podstawowym kolorem - w tym przypadku był to Green 920.

 

Krok 2

Image
Image
Image

 

Następnie kolorem Red 940 malujemy poziome pasy, które powinny być równoległe do brzegu tkaniny. Lepiej nie próbować namalować je od razu dobrze za pierwszym razem. Ufaj swoim oczom i za pomocą małego pędzelka wykonuje drobne korekty.

Po wykonaniu pierwszego paska zabieramy się za wykonywanie następnego. Ponownie sprawdamy równoległości i grubość pasów. Tak robimy z każdym następnym pasem..
Sprawdzamy w jaki sposób paski zaginają się i w jaki sposób zmieniają swój kierunek wzdłuż fałd materiału. Ponownie używamy swojego dobrego wyczucia.  Jeśli coś nie wygląda w porządku - odczekujemy kilka minut, aby farba wyschła - i zaczynamy poprawiać niedoskonałości.


Pamiętaj! Jeśli wygląda dobrze, to znaczy, że jest dobrze.Krok 3

Image
Image

 

 

Następnie malujemy poziome pasy, które będą namalowane nowym kolorem. Użyłem do tego mixu 50-50  Green 920 and Violet 960, który według mnie daje przyjemny kontrast z bazowym Green 920.

Pasy te powinny krzyżować się z pasami wykonanymi w kroku 2 pod kątem 90° (czasem może być to trudne, szczególnie wewnątrz załamań materiału). Teraz widzimy, dlaczego było takie ważne, aby pasy namalowane w drugim kroku były idealnie poziome.

Tak samo jak w poprzednim kroku, sprawdzamy szerokość i odstępy pomiędzy liniami. Jako że deseń jest symetryczny powinniśmy dostać w rezultacie prawie doskonałe kwadraty.


Pamiętaj! Jeśli wygląda dobrze, to znaczy, że jest dobrze.


Krok 4

Image
Image
Image

 

Ponownie robimy mięszankę kolorów, tym razem będzie to miks 50-50 Hull Red 940 i Violet 960. Do tej pory użyliśmy tylko 3 różne kolory (Green 920, Red 940 and Violet 960). To pozwoli na utrzymanie spójności palety barw i zapewni "płaskość" końcowym barwom.

Nowym kolorem wypełniamy skrzyżowania poziomych (czerwonych) i pionowych (ciemnozielonych) linii. Jeśli w poprzednich krokach wykonaliśmy wszystko prawidłowo to skrzyżowania kolorów mają kształt kwadratu.
W efekcie powinniśmy uzyskać półprzezroczyste paski przenikające przez siebie na zielonym tle. 


Krok 5 + 6

Image

 

 


Image

 

 

 

Kolorem 822 Dark Brown malujemy cienką linię na obu stronach każdego paska. Najpierw pionowe linie (z kroku 5), następnie poziomie linie (z kroku 6).

Używamy Dark brown zamiast czarnego, ponieważ nie chcemy, aby cienkie linie były zbyt widoczne. Z ciemnobrązowym kontrast pomiędzy kolorami jest po prostu prawidłowy a te cienkie linie po prostu stają się częścią tła.

Ponownie, sprawdzamy każdą linię przez przejściem do następnego etapu malowania.


Krok 7

Image

 

 

 

W tym kroku spróbujemy złamać monotonię i symetrię deseniu poprzez dodanie następnej cienkiej lini po obu stronach każdego pionowego paska.


Krok 8 + 9

Image

 

 

Image
Image
Image

 
W tych końcowych etapach zdefiniujemy rozmiar powtarzającego się wzorku (sett) poprzez dodanie cienkich linii (kolorem 914 green ochre). Ten nowy kolor 'doprawi' płaskie tony i w mojej opinii sprawi, że tartan będzie wyglądał jak tartan. W razie potrzeby należy dodać cienie olejami, ale dodawajmy je w subtelny sposób, aby uniknąć zbytniego podkreślenia wzoru tartanu poprzez dodanie cieni.Podsumowanie

Nasz tartan jest stosunkowo prosty, ale bardziej skomplikowane desenie mogą być pomalowane przy użycie tego samego procesu. Nie są one bardziej skomplikowane technicznie, wymagają tylko więcej czasu. Kluczowe są: dyscyplina, odpowiedni kontrast i pewność w działaniu.
 

I oczywiście: Pamiętaj! Jeśli wygląda dobrze, to znaczy, że jest dobrze.Link do skończonego szkota


Image Happy painting!Le-van Quang © 2005

The article and all pictures are copyrighted to Le-van Quang (http://www.pilipili-miniatures.com). Do not copy them without asking the author first (email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it )

Wszystkie materiały użyte w tym artykule są własnością
Le-van Quang'a ( www.pilipili-miniatures.com). Jeśli chcesz je skopiować lub użyć w inny sposób zapytaj o pozwolenie autora ((email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it )
Last Updated on Sunday, 09 April 2006 09:26