Malowanie bieli PDF Print E-mail
Written by Roman Rux   
Friday, 23 November 2007 15:40

Postanowiłem napisać o bieli ponieważ zauważyłem, jest to kolor, którego malowanie sprawia wielu osobom spore kłopoty.

Metoda, którą chce wam przedstawić jest prościutka i stara jak świat. Wszelkie przecierki, wpuszczanie mocno rozcieńczonej farby we wgłębienia, czy też muskanie farbą wystających powierzchni stosowali już starożytni i do dziś korzystają z tych możliwości modelarze i malarze figurek. Osobiście maluje teraz trochę inaczej, ale ciągle nie mogę się nadziwić jak efektowne potrafią być najprostsze metody. W końcu ma to być zachętą przede wszystkim dla początkujących.

Przy bieli dobrze jest odpowiednio dobrać mieszankę do cieni. Jeśli tkanina jest bawełniana to będzie miała w cieniach lekki niebieskawo szary odcień, jeśli na przykład wełniana to dominować będzie kolor szaro brązowy. W przypadku cesarza Klaudiusza jego tunikę potraktujemy mieszanką składającą się z czarnego i umbry naturalnej.

No to zaczynamy

Najpierw malujemy tunikę jakąkolwiek białą farbą akrylową i czekamy aż wyschnie. Przygotowujemy mieszankę w proporcjach 60%czarna i 40% umbra naturalna .Nakładamy ją równomiernie na tunikę.


Następnie za pomocą patyczka kosmetycznego lub starego grubego pędzla usuwamy nadmiar farby.Kolejny krok to użycie płaskiego pędzla (nie musi być miękki). Wygładzamy powierzchnie i jeszcze bardziej usuwamy nadmiar farby.


W tym miejscu mogą być widoczne ślady po pędzlu, ale nie należy się tym przejmować. Następnie nakładamy białą farbę, w tym wypadku tytanową biel, na wystające części tuniki i wszędzie tam gdzie uznamy to za stosowne.
Pędzelkiem nr. 1 lub 2 rozprowadzamy farbę tak aby wtopiła się w całość ( fot. 9 ).

Po tej czynności bierzemy duży pędzel o bardzo miękkim włosiu i delikatnie muskamy powierzchnie tuniki obserwując jak granice między cieniem a światłem się przenikają i jak znikają wszelkie ślady po użyciu twardego pędzla.
Efekt tej czynności widać na ostatnim zdjęciu. W razie potrzeby czynność z nałożeniem białej farby możemy jeszcze raz powtórzyć. Cała operacja nie zajmuje więcej niż 30 min. i powinna dać satysfakcjonujące rezultaty. Po dwóch dniach można przyjrzeć się krytycznie swojej pracy i nanieść delikatnie poprawki. Np. jeszcze bardziej rozjaśnić bielą lub przyciemnić w cieniach.

Rezultat widoczny na fotografii to efekt nałożenia trzech warstw farby. Pierwsza warstwa to biała akrylowa, druga to wyżej wymieniona mieszanka czarnej i umbry naturalnej, a trzecia to tytanowa biel, którą nałożyłem jak na fot. 7. Prawdopodobnie po wyschnięciu farby popracuje jeszcze trochę przy cieniach. A po wyschnięciu dlatego by farba się nie rozmazywała. Użyje do tego celu tej samej mieszanki czyli czarnej i umbry naturalnej. Kto wie, może bielą jeszcze troszkę rozjaśnię tunikę w kilku miejscach, ale najważniejsze aby nie przedobrzyć.

Mam nadzieję, że pomogłem choć troszkę tym wszystkim, którzy mieli problemy z bielą.

Pozdrawiam, Roman Rux


Link do artykułu na forum -> http://figurki.org/component/option,com_smf/Itemid,127/topic,582.msg4359

Last Updated on Sunday, 18 October 2009 17:47